Войти
Главное:

Куди сьогодні можна звернутись громадянам для отримання безоплатної правової допомоги?

У Запорізькій області з 1 липня 2015 року працюють 4 місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які надають безоплатну правову допомогу у цивільних та адміністративних справах. Два у місті Запоріжжі, один – у м.Бердянську, один – у м.Мелітополі.

Основні питання які турбують сьогодні громадян щодо безоплатної вторинної правової допомоги в Україні.

Хто є суб'єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні?

Суб’єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є:

1) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (регіональні та місцеві центри);

2) адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Які категорії осіб мають право на безоплатну правову допомогу?

З 1 липня 2015 року безоплатна вторинна правова допомога надається як у кримінальному процесі (діє з 1 січня 2013 року), так і в цивільному та адміністративному процесах. Відтепер право на безоплатну вторинну правову допомогу мають соціально незахищені категорії громадян, визначені ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а саме:

малозабезпечені особи (особи, чий середньомісячний сукупний дохід сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум»;

інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;

учасники бойових дій (у тому числі це стосується учасників АТО із відповідним статусом, та членів сімей загиблих);

діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї;

особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту;

ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вважаються особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями "За відвагу", а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

особи, які мають особливі заслуги та/або особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, - Герої Соціалістичної Праці, Герої України та повні кавалери ордена Трудової Слави.

особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (протягом розгляду справи в суді);

особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку (протягом розгляду справи в суді);

особи, реабілітовані відповідно до законодавства України (стосовно питань, пов'язаних з реабілітацією).

Чи відносяться до категорії осіб, такі категорії, як матері-героїні, багатодітні матері, ветерани праці та діти війни?

Так, Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» встановлено перелік громадян України, які мають право на пенсії за особливі заслуги перед Україною, серед яких, зокрема, є особи, відзначені почесним званням України «Мати-героїня», та матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, інші. Такі особи також мають право на безоплатну вторинну правову допомогу за умови подання документів, що підтверджують їх статус.

Ветерани праці та діти війни, на жаль, не є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу.

 

Яка довідка про доходи необхідна для здійснення розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї особи, яка звертається за безоплатною вторинною правовою допомогою? Чи приймається місцевими центрами відповідна довідка про доходи, видана органами державної фіскальної служби?

Методичними рекомендаціями передбачено, що у разі відсутності у особи, яка звернулася до місцевого центру за безоплатною вторинною правовою допомогою, довідки про отримання (неотримання) соціальної допомоги як малозабезпеченої особи, такою особою подається, зокрема, довідка про доходи кожного члена сім’ї за останні 6 місяців, що видається, як правило, роботодавцем за основним місцем роботи.

Якщо така особа подає довідку про доходи, отриману від органів державної фіскальної служби за останній квартал, уповноважена службова особа місцевого центру для здійснення обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї особи, яка звернулася за наданням безоплатної вторинної правової допомоги, використовує формули, визначені Методичними рекомендаціями. При цьому середньомісячний сукупний дохід сім’ї особи, яка звернулася про надання безоплатної вторинної правової допомоги, розраховується шляхом ділення суми сукупного доходу сім’ї, вказаного у відповідних підтвердних документах, на 3 місяці.

Чи має право на правову допомогу інвалід, який отримує пенсію та одночасно працює?

Відповідь: Відповідно до Закону інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, мають право на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 Закону.

У разі звернення до місцевого центру інвалідів, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» у 2015 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року – 949 гривень, з 1 грудня – 1074 гривні), працівником відділу попередньої роботи з клієнтами місцевого центру перевіряються документи, передбачені підпунктом 2 пункту 5 Методичних рекомендацій. У разі якщо розмір пенсії або соціальної допомоги, що призначається замість пенсії, є меншим двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, такі особи мають право на всі види правових послуг, передбачених Законом, при цьому Закон не передбачає отримання інвалідом саме пенсії по інвалідності.

Отримання такою особою будь-якого іншого доходу не може бути підставою для відмови в наданні безоплатної вторинної правової допомоги.

У яких випадках особі, яка звернулась за наданням безоплатної вторинної правової допомоги , може бути відмовлено?

Особі може бути відмовлено в наданні безоплатної вторинної правової допомоги за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) особа не належить до жодної з категорій осіб, передбачених ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»;

2) особа подала неправдиві відомості або фальшиві документи з метою віднесення її до однієї категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу;

3) вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними;

4) особі раніше надавалася безоплатна вторинна правова допомога з одного і того ж питання;

5) особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.

Чи усі громадяни, які звертаються до центрів, потребують саме безоплатної вторинної правової допомоги?

Практика роботи протягом місяця роботи центрів свідчить, що не всі громадяни, які звертаються до центрів, потребують саме безоплатної вторинної правової допомоги, тобто адвокатської правової допомоги задля представництва своїх інтересів у судах.

Певна частина осіб потребує надання правових консультацій та роз’яснень, які центри відповідно до покладених на них завдань не надає.

Таку функцію надають інші спеціалізовані установи в регіонах. Це громадські об’єднання, благодійні фонди, інші організації, які надають допомогу людям щодо захисту їхніх прав. Наразі центри налагоджують мережеву співпрацю з цими організаціями.

Отже, кожний громадянин, який звертається до центрів, буде зорієнтований куди йому звернутись задля вирішення своїх питань по суті.

У чому полягає надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги?

Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Вторинна безоплатна правова допомога включає захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру

Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області:

1. Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області, розташований за адресою: 69002, м. Запоріжжя, пр Леніна, 77, поверх 8, тел. (061) 224-44-50, електронна адреса:Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

2. Перший запорізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розташований за адресою: 69002, м. Запоріжжя, пр Леніна, 77, поверх 2, тел. 066-311-92-81, електронна адреса:Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Юрисдикція: Вільнянський район, Запорізький район, Новомиколаївський район, Оріхівський район, Жовтневий район м. Запоріжжя, Заводський район м. Запоріжжя, Шевченківський район м. Запоріжжя

3. Другий запорізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розташований за адресою: 69044, м. Запоріжжя, вул. Профспілок, 5, тел.:  (061) 239-07-07, 099-045-00-79, 097-254-71-12, електронна адреса:Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Юрисдикція: Комунарський район м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район м. Запоріжжя, Ленінський район м. Запоріжжя, Хортицький район м. Запоріжжя.

4. Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розташований за адресою:71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Свободи, 113, тел. (06153)4-89-43, 0950209918, 0960079909, електронна адреса:Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Юрисдикція: Бердянський район, Гуляйпільський район, Куйбишевський район, місто Бердянськ, Пологівський район, Приморський район, Розівський район, Чернігівський район.

5. Мелітопольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розташований за адресою: 72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Леніна, 109, тел. 096-523-98-55, (0619) 44-88-10, (0619) 42-18-08, електронна адреса:Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Юрисдикція: Василівський район, Великобілозерський район, Веселівський район, Кам'янсько-Дніпровський район Мелітопольський район, Михайлівський район, м. Енергодар, м. Мелітополь, м. Токмак, Приазовський район, Токмацький район, Якимівський район.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103.

Матеріал створено за матеріалами учасників робочої зустрічі в Запорізькому центрі безоплатної допомоги, прийняли участь:

 

  1. директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області Павло Наливайко

  2. директор центру з надання безоплатної вторинної допомоги у Запоріжжі,– Ольга Бородіна.

  3. голова Запорізького відділення ВГО "Асоціація адвокатів України", Маргарита Трипольська.

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии